Czy bieganie jest dla każdego?

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych amatorsko. Ale czy każdy może sobie pozwolić na tę formę aktywności fizycznej?

Bieganie daje wiele korzyści: poprawia krążenie, pozwala zachować szczupłą sylwetkę, wpływa korzystnie na kondycję i podwyższa nastrój dzięki zwiększonej produkcji endorfin. Nie jest to jednak sport dla każdego. Wśród przeciwwskazań należy wymienić m. in. zaawansowaną otyłość i choroby serca.

 

Otyłość

Nie zaleca się biegania osobom mającym nadwagę. Duża masa ciała w większym stopniu obciąża stawy i naraża je na kontuzje. Zwłaszcza stawy biodrowy, kolanowy i skokowy podlegają znacznemu obciążeniu podczas biegania. Niewielka nadwaga nie jest jeszcze przeciwwskazaniem, ale jeśli BMI (Body Mass Index) wynosi 30,0-39,9 kg/m2 lub więcej, należy raczej zdecydować się na inną formę aktywności fizycznej. Bieganie jest niezwykle szkodliwe przy otyłości olbrzymiej, a więc w przypadkach, gdy BMI wynosi ≤40,0 kg/m2.

 

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Biegać nie powinny też osoby po zawale lub cierpiące na choroby serca. Przyczyną zawałów jest niedokrwienie tętnic wieńcowych, zaopatrujących serce w krew. Intensywny wysiłek fizyczny może przyczynić się do kolejnego zawału. Choroba niedokrwienna serca, jeśli nie towarzyszy jej blokowanie tętnic wieńcowych, nie jest jeszcze poważnym przeciwwskazaniem, choć cierpiące na nią osoby nie powinny podejmować ciężkich treningów. Nadciśnienie tętnicze zawsze wymaga konsultacji z lekarzem – tylko specjalista będzie w stanie ocenić, czy przypadłość ta w indywidualnym przypadku nie będzie zbytnią przeszkodą w bieganiu.

 

Problemy ze stawami

W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych ze stawami należy stanowczo odpuścić sobie bieganie. Zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego, które objawia się silnymi bólami w okolicy kolana, jest poważnym problemem. Ignorowanie bólu może skończyć się nie mniej poważnymi powikłaniami. Bardzo ważna jest poprawna technika biegu – błędy w tym zakresie mogą mieć wpływ na powstawanie oraz pogłębianie się schorzeń kończyn dolnych.

 

Lista przeciwwskazań nie jest więc długa. Można by do niej dodać niektóre schorzenia stóp, np. ostrogę piętową czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Osobną sprawą jest cukrzyca i astma – nie są to choroby będące przeciwwskazaniami do biegania, niemniej jednak wpływają one na komfort uprawiania tej dyscypliny.

 

Polecane

Rehabilitacja kardiologiczna: wskazania i przeciwwskazania

Rehabilitacja kardiologiczna: wskazania i przeciwwskazania

Odzyskanie pełnej sprawności po zawale serca wymaga...

W co wyposażyć salę gimnastyczną?

W co wyposażyć salę gimnastyczną?

Każda sala gimnastyczna powinna być wyposażona w...

Przekąski warzywne, które pokochasz!

Przekąski warzywne, które pokochasz!

Kto powiedział, że przekąski to tylko niezdrowe kulinarne...

Produkty bogate w białko

Produkty bogate w białko

Białko jest organizmowi niezbędne do prawidłowego...

Galeria zdjęć

Jak wygląda dieta anaboliczna? Jak stworzyć domową siłownię? Przyrządy pomocne w ćwiczeniach Czy warto jeść masło orzechowe przed treningiem?