Erytropoetyna: jak działa i gdzie ją kupić?

Erytropoetyna jest białkiem stymulującym produkcję czerwonych krwinek. Substancję tę wytwarzają nerki, na ogół w ilości wystarczającej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Czasem jednak erytropoetyny jest za mało we krwi. Wtedy zaleca się suplementację.

Erytropoetyna składa się z aż 165 aminokwasów. Wydzielają ją głównie nerki, ale pewien udział w tym procesie ma również wątroba – narząd ten nie tylko wytwarza, ale też jako jedyny metabolizuje erytropoetynę. Szacuje się, że tylko 5% tej substancji organizm wydala z moczem w niezmienionej formie. Dlaczego erytropoetyna jest tak ważna dla funkcjonowania organizmu i czym może skutkować jej niedobór?

 

Funkcje erytropoetyny

Erytropoetyna pobudza komórki szpiku kostnego do produkcji czerwonych krwinek – to jest jej najważniejsze zadanie. Ale by produkcja ta mogła przebiegać bez żadnych zakłóceń, musi być oprócz tego zasilana przez żelazo, witaminę B6, B12, C oraz kwas foliowy. Czerwone krwinki przenoszą tlen do płuc i dostarczają go do tkanek obwodowych. Poziom stężenie erytropoetyny ma wydatny wpływ na rozwój komórek nowotworowych oraz ich wrażliwość na leczenie farmakologiczne. Inaczej mówiąc: erytropoetyna pomaga w walce z rakiem. Znajduje też zastosowanie w hematologii, onkologii oraz w leczeniu osób cierpiących na niewydolność nerek. Jest bardzo ważna dla sportowców – reguluje bowiem zapotrzebowanie tkanek na tlen.

 

Optymalne stężenie erytropoetyny we krwi

Normę wyznacza wartość 6–32 µg/ml. Stężenie erytropoetyny uzależnione jest od pory dnia lub nocy, od płci, wieku, a nawet metody oznaczania. Kiedy warto się zbadać? W przypadku podejrzenia wytwarzających erytropoetynę nowotworów, niedokrwistości, poliglobulii, chorób nerek, czerwienicy. Pomiarem stężenia erytropoetyny można też wykazać stosowanie niedozwolonych środków dopingowych.

Oprócz wymienionych powyżej schorzeń z niedoborem erytropoetyny mamy do czynienia w przypadku przewlekłej mocznicy i chorób płuc. Jej nadmiar natomiast uwarunkowany jest najczęściej czerwienicą, nałogowym paleniem papierosów, niedoborem żelaza, długotrwałą wspinaczką wysokogórską oraz niedotlenieniem spowodowanym chorobami serca.

 

Gdzie kupić erytropoetynę?

Erytropoetynę stosuje się w celach leczniczych. Jest dostępna w aptekach na receptę. Oczywiście można ją też dostać na czarnym rynku, ale uwaga: nie zaleca się stosowania tego suplementu bez konsultacji z lekarzem!

 

Polecane

Najlepszy sport rodzinny

Najlepszy sport rodzinny

Uprawianie sportu całą rodziną to świetny sposób na...

Wielozadaniowy olejek CBD

Wielozadaniowy olejek CBD

Marihuana wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Korzystanie...

Czy bieganie jest dla każdego?

Czy bieganie jest dla każdego?

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin...

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe – zgodnie z tym, co można usłyszeć od...

Galeria zdjęć

Kreatyna - dlaczego jest taka ważna dla kulturystów? Jak zwalczyć zakwasy? Ćwiczenia dla świeżo upieczonej mamy Siła książek. Co powinni czytać aktywni?