Erytropoetyna: jak działa i gdzie ją kupić?

Erytropoetyna jest białkiem stymulującym produkcję czerwonych krwinek. Substancję tę wytwarzają nerki, na ogół w ilości wystarczającej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Czasem jednak erytropoetyny jest za mało we krwi. Wtedy zaleca się suplementację.

Erytropoetyna składa się z aż 165 aminokwasów. Wydzielają ją głównie nerki, ale pewien udział w tym procesie ma również wątroba – narząd ten nie tylko wytwarza, ale też jako jedyny metabolizuje erytropoetynę. Szacuje się, że tylko 5% tej substancji organizm wydala z moczem w niezmienionej formie. Dlaczego erytropoetyna jest tak ważna dla funkcjonowania organizmu i czym może skutkować jej niedobór?

 

Funkcje erytropoetyny

Erytropoetyna pobudza komórki szpiku kostnego do produkcji czerwonych krwinek – to jest jej najważniejsze zadanie. Ale by produkcja ta mogła przebiegać bez żadnych zakłóceń, musi być oprócz tego zasilana przez żelazo, witaminę B6, B12, C oraz kwas foliowy. Czerwone krwinki przenoszą tlen do płuc i dostarczają go do tkanek obwodowych. Poziom stężenie erytropoetyny ma wydatny wpływ na rozwój komórek nowotworowych oraz ich wrażliwość na leczenie farmakologiczne. Inaczej mówiąc: erytropoetyna pomaga w walce z rakiem. Znajduje też zastosowanie w hematologii, onkologii oraz w leczeniu osób cierpiących na niewydolność nerek. Jest bardzo ważna dla sportowców – reguluje bowiem zapotrzebowanie tkanek na tlen.

 

Optymalne stężenie erytropoetyny we krwi

Normę wyznacza wartość 6–32 µg/ml. Stężenie erytropoetyny uzależnione jest od pory dnia lub nocy, od płci, wieku, a nawet metody oznaczania. Kiedy warto się zbadać? W przypadku podejrzenia wytwarzających erytropoetynę nowotworów, niedokrwistości, poliglobulii, chorób nerek, czerwienicy. Pomiarem stężenia erytropoetyny można też wykazać stosowanie niedozwolonych środków dopingowych.

Oprócz wymienionych powyżej schorzeń z niedoborem erytropoetyny mamy do czynienia w przypadku przewlekłej mocznicy i chorób płuc. Jej nadmiar natomiast uwarunkowany jest najczęściej czerwienicą, nałogowym paleniem papierosów, niedoborem żelaza, długotrwałą wspinaczką wysokogórską oraz niedotlenieniem spowodowanym chorobami serca.

 

Gdzie kupić erytropoetynę?

Erytropoetynę stosuje się w celach leczniczych. Jest dostępna w aptekach na receptę. Oczywiście można ją też dostać na czarnym rynku, ale uwaga: nie zaleca się stosowania tego suplementu bez konsultacji z lekarzem!

 

Polecane

Trening na czczo. Jak go sobie ułatwić?

Trening na czczo. Jak go sobie ułatwić?

Ćwiczenia o pustym żołądku – czy to dobry pomysł?...

Co zjeść po wieczornym bieganiu?

Co zjeść po wieczornym bieganiu?

I czy warto cokolwiek jeść? A może lepiej poczekać do...

Czy bieganie jest dla każdego?

Czy bieganie jest dla każdego?

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin...

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe – zgodnie z tym, co można usłyszeć od...

Galeria zdjęć

Kreatyna - dlaczego jest taka ważna dla kulturystów? Jak stworzyć domową siłownię? Cholesterol – przyjaciel czy wróg? Czy warto jeść masło orzechowe przed treningiem?