Najlepsza pora na bieganie

Niektórzy biegają rano, inni wieczorem, jeszcze inni preferują treningi w okolicach południa. Jaka pora dnia jest najbardziej odpowiednia na bieganie?

Na pytanie postawione powyżej nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, w jakim celu biegasz, jak długo trwają Twoje treningi i jaki jest Twój rytm dobowy. Nie bez znaczenia są też reakcje organizmu na wysiłek podejmowany w określonych porach dnia. W grę wchodzi więc wiele zmiennych.

 

O poranku

Poranne treningi są dobre dla osób, które chcą schudnąć, oraz dla tych, które nie mają zbyt wiele czasu w ciągu dnia. W większych miastach dodatkowym uzasadnieniem jest stosunkowo małe stężenie smogu w powietrzu we wczesnych godzinach. Latem poranne treningi są o tyle dobre, że nie narażamy organizmu na przegrzanie (temperatura o tej porze jest niższa). Wielu biegaczy trenuje na czczo, zwłaszcza ci, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej. Ale wbrew obiegowemu przekonaniu trening o pustym żołądku nie jest najlepszym pomysłem. Badania naukowe wykazały, że bieganie na czczo nie przynosi lepszych efektów. O wiele ważniejsze jest to, aby utrzymać ujemny bilans kaloryczny w codziennej diecie. W tym miejscu warto wspomnieć również o możliwych skutkach ubocznych biegania na czczo: o większym zmęczeniu, ryzyku przetrenowania lub hipoglikemii, zaburzeniach hormonalnych oraz zaburzeniach gospodarki węglowodanowej.

 

Zjedz coś przed treningiem

Lepiej nie narażać się na wymienione powyżej problemy zdrowotne i wygospodarować sobie trochę czasu na lekkostrawne śniadanie przed treningiem, np. owsiankę z owocami, koktajl bananowy z płatkami owsianymi czy jaglankę z suszonymi owocami. Grunt to nie obciążać żołądka.

 

A może wieczorem?

Niektórzy dopiero u schyłku dnia nabierają energii do aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, by po treningu zjeść niezbyt obfitą kolację, nawet jeśli wracasz do domu późno. Skromny, ubogi w tłuszcze posiłek pozwoli Twojemu organizmowi się zregenerować i ułatwi Ci zaśnięcie. Błędem jest pomijanie kolacji w codziennej diecie.

 

Podsumowując, biegać można o różnych porach, byle przestrzegać wspomnianych powyżej zasad żywieniowych. Co prawda bieganie rano (ale niekoniecznie na czczo) bardziej sprzyja odchudzaniu, ponieważ intensywny wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm, ale jeśli regularnie trenujesz wieczorem, również możesz spodziewać się zauważalnych efektów.

 

Polecane

Maszyna eliptyczna – efekty regularnych ćwiczeń

Maszyna eliptyczna – efekty regularnych ćwiczeń

W czasach, w których siłownie wyposażone są w nowoczesne...

Ćwiczenia dla świeżo upieczonej mamy

Ćwiczenia dla świeżo upieczonej mamy

Właśnie zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak zadbać o...

Wielozadaniowy olejek CBD

Wielozadaniowy olejek CBD

Marihuana wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Korzystanie...

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe – zgodnie z tym, co można usłyszeć od...

Galeria zdjęć

FORMEXPLODE – niezawodny sposób na przyrost masy Siła książek. Co powinni czytać aktywni? Co zjeść po wieczornym bieganiu? Odżywka białkowa na odchudzanie