Rehabilitacja kardiologiczna: wskazania i przeciwwskazania

Odzyskanie pełnej sprawności po zawale serca wymaga podjęcia odpowiednich kroków, m. in. rozpoczęcia rehabilitacji kardiologicznej, której znaczenie wiele osób lekkomyślnie bagatelizuje. Dowiedz się, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.

Twoje życie od zawsze kręciło się wokół zdrowego stylu życia, nie potrafiłeś sobie wyobrazić dnia bez aktywności fizycznej. Siłownia była Twoim drugim domem i nagle stało się: zawał mięśnia sercowego. Zastanawiasz się, dlaczego do tego doszło? Ty, niegdyś okaz zdrowia, znalazłeś się na szpitalnym łóżku, podłączony do aparatury monitorującej pracę serca. Zawsze myslałeś, że sport to zdrowie, regularne treningi i zdrowy styl życia były nieodłącznym elementem codzienności. Owszem, serce sportowca inaczej reaguje na bodźce, ale nie jest wyjęte spod nieubłaganych praw natury.

Uprawianie sportu wpływa na całe ciało i wytwarza w organiźmie tak zwane hormony szczęścia. Dzięki regularnym ćwiczeniom zwiększa się sprawność fizyczna, a sylwetka przybiera pożądane kształty. Dzięki temu wielu chorób można faktycznie uniknąć. Serce sportowca pracuje bardzo intensywnie.Ćwiczenia angażują różne partie mięśni, które potrzebują jak najwięcej krwi ze względu na obecny w niej tlen i glukozę. Bez dostatecznej ilości tlenu i glukozy praca mięśni będzie bolesna i męcząca.

W trakcie intensywnych treningów serce sportowca ze względu na intensywniejsze pomopowanie krwi ulega powiększeniu, bije szybciej i mocniej. Przy regularnym stopniowym zwiększaniu wysiłku fizycznego serce ma czas na dostosowanie się do zmian i sytuacja ta jest niegroźna. Grożne mogą być natomiast niewykryte wady serca. Jeśli podejrzewasz, że z Twoim sercem coś jest nie tak, koniecznie udaj się na konsultację do kardiologa. Być może niezbędna będzie rehabilitacja kardiologiczna.

 

Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?

Rehabilitacja kardiologiczna to kompleksowe działania mające na celu przywrócenie jak najlepszego stanu fizycznego, emocjonalnego i zawodowego osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Skoordynowane działania polegają na specjalistycznym wsparciu pacjenta przez personel medyczny, przystosowaniu go do nowego życia oraz uzyskaniu przez niego jak najlepszej sprawności. Działania te mają na celu również zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby oraz jej powikłań. Na rehabilitację kardiologiczną składają się:

 • ocena stanu zdrowia chorego,
 • wdrożenie terapii farmakologicznej,
 • rehabilitacja fizyczna,
 • wsparcie psychologiczne,
 • zmiana stylu życia,
 • monitorowanie postępów.

 

Rehabilitacja kardiologiczna dąży do odzyskania jak najlepszej sprawności pacjenta. Wysiłek fizyczny zostaje stopniowo zwiększany, a nadzór personelu medycznego nad pacjentem proporcjonalnie zmniejszany. Dzięki temu pacjent na nowo staje sie samodzielny i może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jednak to nie koniec jego trudnej wędrówki. Działania rehabilitacyjne nie kończą się na placówce medycznej. W wielu przypadkach rehabilitacja powinna być kontynuowana dożywotnio. Pacjent może np. wykonywać w domu ćwiczenia albo chodzić do siłowni. Regularny ruch na bieżni czy na rowerze stacjonarnym będzie jak najbardziej wskazany.

A oto zalety treningu na bieżni:

 • bezpieczny trening niezależnie od warunków pogodowych,
 • możliwość wybrania treningu dostosowanego do możliwości i predyspozycji,
 • na bieżni wcale nie trzeba biegać, zawsze można poprzestać na marszu lub zmniejszyć prędkość do truchtu,
 • większość nowoczesnych bieżni jest kompatybilna z pulsometrem, więc serce jest pod stałą kontrolą.

 

Wskazania

Każdy pacjent cierpiący na schorzenia układu krążenia powinien rozpocząć rehabilitację kardiologiczną. Im szybciej zostanie ona rozpoczęta, tym większa szansa na odzyskanie sprawności fizycznej i powrót do życia społecznego. Rehabilitacja kardiologiczna zalecana jest w szczególności:

 • osobom z wrodzonymi lub nabytymi wadami serca,
 • pacjentom z chorobą niedokrwienną serca,
 • osobom z niewydolnością serca,
 • pacjentom po angioplastyce wieńcowej,
 • osobom po zawale serca,
 • pacjentom po operacjach kardiochirurgicznych.

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja wpływa na skrócenie czasu leczenia, szybszy powrót do aktywnego życia, odzyskanie jak największej sprawności, co przekłada się na poprawę komfortu życia.

 

Przeciwskazania

Może się zdarzyć, że u osoby, u której rozpoczęto rehabilitację kardiologiczną, doszło do powikłań wywołanych aktywnością fizyczną. Ruch zawsze wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań związanych z funkcjonowaniem narządu ruchu, jak również układu krążenia. Zbyt forsowny dla organizmu wysiłek może skończyć się zawałem, a nawet i zgonem. Dlatego istotne jest uwzględnienie predyspozycji i indywidualnych możliwości pacjenta. Konieczne jest ustalenie właściwej intensywności ćwiczeń oraz odpowiedni nadzór nad pacjentem. Każdy pacjent rozpoczynający rehabilitację kardiologiczną powinien być poddany próbie wysiłkowej, która pozwoli dobrać odpowiedni trening i oszacować ryzyko postępu choroby.

Do każdego pacjenta zawsze należy podejść indywidualnie, zrobić szereg badań, przeprowadzić dogłębny wywiad lekarski i na tej podstawie opracować dalsze działania, które pozwolą pacjentowi na nowo cieszyć się życiem.

 

Polecane

Najlepszy sport rodzinny

Najlepszy sport rodzinny

Uprawianie sportu całą rodziną to świetny sposób na...

Wielozadaniowy olejek CBD

Wielozadaniowy olejek CBD

Marihuana wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Korzystanie...

Czy bieganie jest dla każdego?

Czy bieganie jest dla każdego?

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin...

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe – zgodnie z tym, co można usłyszeć od...

Galeria zdjęć

Kreatyna - dlaczego jest taka ważna dla kulturystów? Jak zwalczyć zakwasy? Ćwiczenia dla świeżo upieczonej mamy Siła książek. Co powinni czytać aktywni?