W co wyposażyć salę gimnastyczną?

Każda sala gimnastyczna powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt, umożliwiający wykonywanie różnych ćwiczeń i uprawianie co najmniej kilku dyscyplin sportowych.

Czym się kierować przy wyborze sprzętu sportowego?

Zakup sprzętu sportowego, który będzie wykorzystywany przez uczniów na zajęciach z wuefu, powinien spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze, dlatego pierwszorzędnym kryterium jest oczywiście jakość. Lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w coś, co będzie uczniom oraz innym osobom korzystającym z sali gimnastycznej służyć przez długie lata, niż wydawać pieniądze na akcesoria o wątpliwej jakości.

Wyposażenie sali gimnastycznej powinno umożliwiać uczniom wykonywanie wielu różnych ćwiczeń? Dlaczego? Prowadzenie zajęć zgodnie z programem nauczania to jedno, ale liczą się również potrzeby uczniów: należy im zapewnić możliwie wszechstronny rozwój fizyczny poprzez urozmaicenie zajęć z wuefu różnymi ćwiczeniami, angażującymi wiele partii mięśniowych. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, zdominowanych przez smartfony, tablety i gry wideo, od których młodzi ludzie nie mogą się oderwać – co odbija się ujemnie na ich kondycji fizycznej i zdrowiu. Sport jest doskonałym remedium na ten stan rzeczy. Im więcej różnych akcesoriów na sali, które przetrwają próbę czasu i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu, tym lepiej. Choć należy też pamiętać, że sala gimnastyczna to nie siłownia.

 

W co wyposażyć salę gimnastyczną?

W sali gimnastycznej nie powinno zabraknąć przede wszystkim drabinek. Umożliwiają one wykonywanie wielu ćwiczeń, dlatego można powiedzieć, że są nieodzownym elementem wyposażenia. Znajdują zastosowanie w ćwiczeniach polegających na wspinaniu się, zwieszaniu na rękach, a także pomagają przy robieniu „brzuszków”. Są też niemałą asekuracją przy stawaniu na rękach. Przy wyborze drabinek do sali gimnastycznej należy koniecznie zwrócić uwagę na ich wytrzymałość – jeśli mają się sprawdzić przez dłuższy czas, muszą być solidnie wykonane.

Istotne są również bramki do gry w piłkę nożną, tablica do koszykówki oraz słupki, na których będzie można rozwiesić siatkę (np. do gry w dwa ognie). Niezbędne będą też materace, różnego rodzaju piłki do sportów drużynowych oraz ławeczki. Sporty siłowe to domena klubów fitness czy bogato wyposażonych siłowni – dlatego przy wyposażaniu sali gimnastycznej należy się skoncentrować raczej na akcesoriach do sportów drużynowych.

 

Przeczytaj również

Polecane

Rehabilitacja kardiologiczna: wskazania i przeciwwskazania

Rehabilitacja kardiologiczna: wskazania i przeciwwskazania

Odzyskanie pełnej sprawności po zawale serca wymaga...

W co wyposażyć salę gimnastyczną?

W co wyposażyć salę gimnastyczną?

Każda sala gimnastyczna powinna być wyposażona w...

Przekąski warzywne, które pokochasz!

Przekąski warzywne, które pokochasz!

Kto powiedział, że przekąski to tylko niezdrowe kulinarne...

Produkty bogate w białko

Produkty bogate w białko

Białko jest organizmowi niezbędne do prawidłowego...

Galeria zdjęć

Jak wygląda dieta anaboliczna? Jak stworzyć domową siłownię? Przyrządy pomocne w ćwiczeniach Czy warto jeść masło orzechowe przed treningiem?