W co wyposażyć salę gimnastyczną?

Każda sala gimnastyczna powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt, umożliwiający wykonywanie różnych ćwiczeń i uprawianie co najmniej kilku dyscyplin sportowych.

Czym się kierować przy wyborze sprzętu sportowego?

Zakup sprzętu sportowego, który będzie wykorzystywany przez uczniów na zajęciach z wuefu, powinien spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze, dlatego pierwszorzędnym kryterium jest oczywiście jakość. Lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w coś, co będzie uczniom oraz innym osobom korzystającym z sali gimnastycznej służyć przez długie lata, niż wydawać pieniądze na akcesoria o wątpliwej jakości.

Wyposażenie sali gimnastycznej powinno umożliwiać uczniom wykonywanie wielu różnych ćwiczeń? Dlaczego? Prowadzenie zajęć zgodnie z programem nauczania to jedno, ale liczą się również potrzeby uczniów: należy im zapewnić możliwie wszechstronny rozwój fizyczny poprzez urozmaicenie zajęć z wuefu różnymi ćwiczeniami, angażującymi wiele partii mięśniowych. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, zdominowanych przez smartfony, tablety i gry wideo, od których młodzi ludzie nie mogą się oderwać – co odbija się ujemnie na ich kondycji fizycznej i zdrowiu. Sport jest doskonałym remedium na ten stan rzeczy. Im więcej różnych akcesoriów na sali, które przetrwają próbę czasu i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu, tym lepiej. Choć należy też pamiętać, że sala gimnastyczna to nie siłownia.

 

W co wyposażyć salę gimnastyczną?

W sali gimnastycznej nie powinno zabraknąć przede wszystkim drabinek. Umożliwiają one wykonywanie wielu ćwiczeń, dlatego można powiedzieć, że są nieodzownym elementem wyposażenia. Znajdują zastosowanie w ćwiczeniach polegających na wspinaniu się, zwieszaniu na rękach, a także pomagają przy robieniu „brzuszków”. Są też niemałą asekuracją przy stawaniu na rękach. Przy wyborze drabinek do sali gimnastycznej należy koniecznie zwrócić uwagę na ich wytrzymałość – jeśli mają się sprawdzić przez dłuższy czas, muszą być solidnie wykonane.

Istotne są również bramki do gry w piłkę nożną, tablica do koszykówki oraz słupki, na których będzie można rozwiesić siatkę (np. do gry w dwa ognie). Niezbędne będą też materace, różnego rodzaju piłki do sportów drużynowych oraz ławeczki. Sporty siłowe to domena klubów fitness czy bogato wyposażonych siłowni – dlatego przy wyposażaniu sali gimnastycznej należy się skoncentrować raczej na akcesoriach do sportów drużynowych.

 

Przeczytaj również

Polecane

Trening na czczo. Jak go sobie ułatwić?

Trening na czczo. Jak go sobie ułatwić?

Ćwiczenia o pustym żołądku – czy to dobry pomysł?...

Co zjeść po wieczornym bieganiu?

Co zjeść po wieczornym bieganiu?

I czy warto cokolwiek jeść? A może lepiej poczekać do...

Czy bieganie jest dla każdego?

Czy bieganie jest dla każdego?

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin...

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe: jeść czy nie jeść?

Batony proteinowe – zgodnie z tym, co można usłyszeć od...

Galeria zdjęć

Kreatyna - dlaczego jest taka ważna dla kulturystów? Jak stworzyć domową siłownię? Cholesterol – przyjaciel czy wróg? Czy warto jeść masło orzechowe przed treningiem?